Galleri CC - Christina Christiansen
Indkøbskurv
Velkommen
Malerier
Fuglefløjt
Skæve huse
USA
Eventyrlige verden
Tyskland
San Fransisco
Crazy Copenhagen
Boblende Sydney
Christianshavn
House Screaming
Skæv Darling
Dansere & Mennesker
Abstrakt
Kunstpakker
Udstilling
Amager
Egedal
Slangerup
Hillerød messer
Kunstforening
Info
Kontakt
Ses vi? her?
Christina Christiansen
Kendte bygninger
200 året i Frederikssund
Rabatter
Undervisning
Undervisning
Udstilling
/ Slangerup
Amager
Egedal
Slangerup
Hillerød messer
Kunstforening
Slangerup
Nogle af mine urner kan du opleve hos Byens bedemand - de flytter lidt rundt mellem deres forskellige filiaer - en af dem er i Slangerup og der kan du altid høre hvor Urnerne med tilhørende malerier / lysestager befinder sig
Slangerup
Udstillet hos
Kunst i Slangerup
Gyldne Minder (Urne og Maleri)
Kunstmaler Christina Christiansen har udsmykket en række urner. Denne urne er med dansemotiv - og et maleri malet sammen med urnen medfølger.
Christina Christiansen fortæller "Som kunstner er jeg mest kendt for mine skæve huse og abstrakte danserinder.
Denne urne er den første med dansemotivet. Og er inspireret af en god snak med min skønne svigerfar.
Kjolerne på danserinderne er gyldne, fordi jeg ønsker at henlede tankerne på de gode minder.
Urne og maleri følges ad. Og det er mit håb at maleriet vil minde de efterladte om de mange gyldne øjeblikke de har haft med den som er gået bort."
Bredde
20
cm
Højde
40
cm
Dybde
2
cm
4.000,00
DKK
Christina Christiansen | CVR: 41914165 | Slangerup |
cc@Christinachristiansen.dk